Har du gått glipp av Nytt fra Geonorge? Her kan du se opptak.
PPT: Nytt fra Geonorge - Mai 2026
Agenda:
- Geonorge 2.0
- Siste endringer i Geonorge
- Geonorge brukerkonferanse
Geonorge 2.0 - status og veien videre
Ved årsskiftet startet vi en egnethetsanalyse for å vurdere om Geonorge bør videreutvikles eller bygges på nytt. Analysen bygger videre på arbeidet med Geonorge 2.0 i 2025. Hovedfunnene viser at Geonorge dekker viktige behov, men har høy brukerterskel og mye utdatert teknologi. Flere komponenter må skrives om for å kunne kjøres i sky. Samtidig har analysen gitt god oversikt over hva som er mest kritisk å ta tak i. Noen tiltak er allerede i gang, blant annet omskriving av kode og flytting av komponenter til Kartverkets nye infrastrukturplattform (SKIP).
For å løfte blikket og starte arbeidet med «nye Geonorge» er det etablert en tverrfaglig task force. Basert på Geonorge 2.0‑visjonen, egnethetsanalysen og brukerreiser konkretiserer de hvordan byggingen kan starte. Arbeidet skjer i sprinter med workshops. Første workshop, med tema «Data ut», er gjennomført, og arbeidet med fremtidig datatilgang og søk pågår videre.
Siste endringer i Geonorge
Prioriteringene er styrt av produktporteføljen for 2026:
- Tilgangsstyring: Oppstart av integrasjon mot Ansattporten i test.
- Teknologivalg: Oppfølging av egnethetsanalysen.
- Søk og selvbetjening: Forbedringer i dagens løsning, parallelt med arbeidet med nye Geonorge.
Forbedringer i Kartkatalogen
Kartkatalogen har fått:
- Forbedret søk med bilder i søkeresultatene
- Oppdatert visning på produktsider, med viktig informasjon løftet frem
- Teknisk oppgradering og flytting til Kartverkets infrastrukturplattform
QFAIR og KI
Vi tester KI‑verktøy for å forbedre metadatakvalitet. Vil du være med? Se mer informasjon her, og del gjerne tilbakemeldinger med oss.
FKB og naturdata
FKB‑datasettene er nå tilgjengelige som datasettserie, noe som gjør nedlasting enklere. Samtidig er natur- og miljøporteføljen videre forbedret. Kvalitetsarbeidet på FKB‑Vann har hatt høy prioritet, og per mai 2026 er rundt 300 av 357 kommuner ferdigstilt. Arbeidet fortsetter også på øvrige datasett:
- FKB‑Grønnstruktur
- FKB‑Arealbruk
- FKB‑Naturinfo
Oppdatering av OGC API-frontend-applikasjonen og støtte for OGC API-maps og -processes
De siste ukene har vi fokusert på noen små forbedringer av features-sidene (nytt dekningskart, oppgradert interaktivt kart og opprydding av lenker) og støtte for to nye tjenestetyper, OGC API-maps og OGC API-processes.
Gjennom to POC-er er det nå et maps-endepunkt og funksjonalitet for å laste ned geopackage-filer for komplette datasett via dedikerte OGC API-prosesser.
Endringene og POC-ene er tilgjengelige i demoapplikasjonen vår: https://datadeling-ogcapi.atgcp1-dev.kartverket.cloud/